Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/narodowc/domains/mw.org.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
Aktywny weekend MW w Białymstoku
Home / Podlaskie / Aktywny weekend MW w Białymstoku

Aktywny weekend MW w Białymstoku

936391_529982473732230_1289823627_n

Już drugi raz w Białymstoku odbył się “Wieczór Pamięci”, poświęcony rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu i innym działaczom podlaskiego podziemia antykomunistycznego. Uroczystości odbyły się 25 maja, czyli w rocznicę śmierci rotmistrza.

Uroczystość, współorganizowana m.in. przez białostocką MW, rozpoczęła się tak jak rok temu o godzinie 20.30 pod kinem TON, gdzie w latach 1944–56 wykonano 6 wyroków śmierci na członkach białostockiego dowództwa WiN.
Około pół tysiąca zebranych białostoczan wysłuchało historii bohaterskiego życia rotmistrza Witolda Pileckiego. Oprócz tego, organizatorzy przybliżyli sylwetki lokalnych działaczy Podziemia, w tym Danuty Sędzikówny ps. “Inka”, a także ppłk. Aleksandra Rybnika ps. “Dziki”, zastępcy komendanta Okręgu Białystok Zrzeszenia WiN, któremu poświęcona jest tablica znajdująca się na ścianie kina TON. Jemu też kompania honorowa Wojska Polskiego złożyła wieniec kwiatów.
Uroczystości swoim występem uświetnił Chór „UNDECIMO” z XI Liceum Ogólnokształcącego
im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku, a także białostocki raper Lukasyno, który wykonał utwór “Pieśń partyzancka NSZ”.
Następnie został odczytany wzruszający Apel Poległych i Pomordowanych, który przypominał o bohaterach północno-wschodniego Podziemia. Również kibice ze stowarzyszenia “Dzieci Białegostoku” dali o sobie znać, wznosząc okrzyki “cześć i chwała Bohaterom!” czy “hańba czerwonym oprawcom!”.
Kulminacyjnym momentem uroczystości, była godzina 21:30. Wtedy to bowiem rotmistrz Witold Pilecki oddał swoje życie za Ojczyznę. Odpalono pochodnie, a w powietrzu rozległ się odgłos werbli i trąbki. Po tym momencie odśpiewano wszystkie zwrotki Hymnu Narodowego. Na koniec został uformowany pochód, którzy niebawem ruszył w kierunku pomnika Armii Krajowej.
Pod pomnikiem Armii Krajowej zostały złożone kolejne wieńce. Na sam koniec uroczystości głos zabrał najmłodszy partyzant Wileńskiej Brygady AK, kpt. Jerzy Widejko, ps. “Jureczek”, który swą obecnością zaszczycił “Wieczór Pamięci”. Pomimo podeszłego wieku, z niezwykłą trzeźwością umysłu wyliczał po kolei wszystkie wady obecnego państwa polskiego. Powiedział także, że to właśnie na młodych Polakach spoczywa kluczowy obowiązek dbania o Ojczyznę. Po tym wszystkim nastąpiły podziękowania dla organizatorów, a także dla samych mieszkańców Białegostoku, którzy tak licznie stawili się tę uroczystość.

Głównym organizatorem “Wieczoru Pamięci” było stowarzyszenie Res Publica Polonia.

400767_529913517072459_1530021201_n

IV Marsz Życia w Białymstoku.

W niedzielę 26 maja, jak w całej Polsce, również w Białymstoku odbył się Marsz dla Życia i Rodziny zorganizowany przez Civitas Christiana Oddział Okręgowy w Białymstoku. W Marszu wzięli udział członkowie białostockiej Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego.
Całość uroczystości rozpoczęła się Mszą świętą o godzinie 12:30. Po zakończeniu Eucharystii został uformowany pochód, który wyruszył spod pomnika poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej. W manifestacji wzięło udział około 700 osób. Wznoszono takie okrzyki jak: “Kto za życiem, ten skanduje rodzina!” czy “mama i tata najlepszy zawód świata!”. Było wiele osób z różnych przedziałów wiekowych: od kilkuletnich dzieci do ludzi podeszłych już wiekiem. Sam marsz był kolorowy i wesoły.
Po przejściu przez główne ulice Białegostoku, manifestacja dotarła pod kościół Wniebowzięcia NMP (katedra białostocka). Na miejscu działacze ruchu Pro-life zbierali podpisy pod ustawą antyaborcyjną.
Na koniec zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie i marsz został rozwiązany. Ludzie rozchodzili się do domów w optymistycznych nastrojach.

Check Also

Białystok: Wszechpolacy sprzątają pomnik Powstańców styczniowych.

22 czerwca Białostoccy działacze Młodzieży Wszechposlkiej zajęli się czyszczeniem zaniedbanego pomniku historycznego w okolicy Bielska …