Home / Mazowieckie / 1 marca w Wyszkowie

1 marca w Wyszkowie

72483_136388006537439_323427343_n

1 marca w Wyszkowie, pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych wyszkowskie koło Młodzieży Wszechpolskiej zorganizowało obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Obchody rozpoczęły się od odśpiewania hymnu narodowego oraz złożenia wieńców przez delegacje różnych środowisk, po czym prezes wyszkowskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej krótkim przemówieniem przybliżył zebranym temat tego szczególnego święta.

Honorowym gościem obchodów był porucznik Marian Czajkowski, kombatant z Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, które działało m.in. na obszarze ziemi wyszkowskiej prowadząc walkę z komunistycznym okupantem. Na obchodach obecne były rodziny poległych żołnierzy lokalnego oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, w tym rodzina Jana Kmiołka , dowódcy tego oddziału, zamordowanego przez komunistów w 1951 r. w Warszawie, w więzieniu przy ul. Rakowieckiej.

Porucznik Marian Czajkowski w swoim przemówieniu do uczestników obchodów wyraził towarzyszące mu tego dnia uczucia:

„Bo aż rozczuliłem się, że przyszedł taki moment, że Polska młodzież doceniła tych braci, którzy oddali swoje życie za to, żeby nie od razu, ale po jakimś czasie ta ojczyzna była prawdziwie wolna. Więc serdecznie dziękuję Wam wszyscy młodzi ludzie, którzy te okrzyki wznosicie. Mało kiedy płaczę, ale dzisiaj jestem rozczulony, bo tych kolegów nie ma przy mnie”.

W tegorocznych obchodach wzięło udział ok. 100 osób.
Warto zaznaczyć piękną, patriotyczną postawę kibiców Bugu Wyszków, którzy licznie stawili się na obchody, aby oddać hołd bohaterom podziemia antykomunistycznego.

http://www.facebook.com/MlodziezWszechpolskaWyszkow

Check Also

Zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu przestępstwa działania na szkodę Polski przez europosłów PO

W poniedziałek 20 listopada prezes warszawskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej – kol. Mateusz Marzoch w imieniu …