Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/narodowc/domains/mw.org.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
150 Rocznica Powstania Styczniowego
Home / Śląskie / 150 Rocznica Powstania Styczniowego

150 Rocznica Powstania Styczniowego

Młodzież Wszechpolska z Bielska – Białej w obchodach 150 rocznicy Powstania Styczniowego oraz spotkaniu z Grzegorzem Braunem.

150 rocznica Powstania Styczniowego

22 stycznia 2013 roku był dla nas dniem wykładów i spotkań. O godzinie 17.00 wybraliśmy się na wykład dra Przemysława Stanko pt. “Uczestnicy Powstania Styczniowego z pogranicza Galicji i Śląska Cieszyńskiego” Wykład oraz inne uroczystości, które odbędą się w najbliższych dniach organizowane są przez Liceum Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, Beskidzki Klub Miłośników Strzelectwa Czarnoprochowego, Ligę Licealną oraz Klub Gazety Polskiej w Bielsku-Białej. Wszystko odbywa się pod patronatem posła Stanisława Pięty.
Wykład był dla nas szczególnie ciekawy, gdyż także z naszych terenów zwykle młodzi ludzie szli do Powstania, nierzadko tysiące kilometrów. Każdy z nich dostawał dokument nakazujący przystąpienie do Powstania z pieczęcią Rządu Narodowego. Trzeba pamiętać o tym, iż , udział mieszkańców naszych terenów był często tłumiony przez Habsburgów w Żywcu, którzy byli lojalni Austriakom. To co zachowało się w różnorakich dokumentach, to fakt, że z Białej (Jan Richter) 5 osób szło do Powstania, z Bielska 3(Karol Pilch, Romuald Szeja) i kilka mężczyzn z okolic (np. Tomasz Kubica z Wilkowic) . Niektórzy z nich zmarli w obozach pracy w Rosji, lecz innym udało się wrócić do Białej czy Bielska. Wielkie zasługi w staraniach o uwolnienie Powstańców miało duchowieństwo.
Zapraszamy także do wzięcia udziału w pozostałych uroczystościach obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego:
27 stycznia, niedziela, godz. 16.00 kościół pw. Opatrzności Bożej w Białej
– msza św. w intencji poległych i pomordowanych powstańców styczniowych pochodzących z Białej, Bielska, Hałcnowa, Żywiecczyzny i Śląska Cieszyńskiego
godz. 17.00, sala plebani kościoła
– koncert XIX-wiecznej pieśni powstańczej i patriotycznej w wykonaniu Dawida Hallmanna i muzyków z Towarzystwa Michała Archanioła.
28 stycznia, poniedziałek, godz. 17.00
– Pokaz strzelania z XIX-wiecznego rewolweru czarnoprochowego Remington wz. 1858 strzelnica w Bielsku-Białej – zainteresowanych prosimy o kontakt z Panem Tomaszem Malinowskim z Beskidzkiego Klubu Miłośników Strzelectwa Czarnoprochowego tel. 882 824 277.
O godz. 19.00 udaliśmy się do Galerii Franciszka Kukioły, gdzie miało się odbyć spotkanie z Grzegorzem Braunem połączone z projekcją drugiej części jego filmu “Transformacja”. Sala była wypełniona po brzegi. Całość organizowana była przez Stowarzyszenie Ruchu Republikańskiego w Bielsku-Białej. Oprócz reżysera przybył także Paweł Zyzak – młody historyk znany z kontrowersyjnej biografii Lecha Wałęsy. Po projekcji ze względu na rocznicę Powstania Styczniowego miała miejsce dyskusja głównie o tym, czy Powstanie było potrzebne. Wśród osób na sali dało się zauważyć wiele romantyków, dla których Powstanie było oznaką zrywu patriotycznego i walki o wolność, która jest zakorzeniona w Polakach. My natomiast zgadzamy się z Grzegorzem Braunem, który prowadził ciekawą polemikę z niektórymi dyskutantami. Powstania powinny wybuchać wtedy gdy ma się do tego jakiekolwiek podstawy, powinno być przemyślane, a najważniejszą sprawą jest praca u podstaw i w ten sposób kształtowanie społeczeństwa.

MW Bielsko- Biała

Check Also

Wszechpolacy z Bielska- Białej porozklejali plakaty w ramach akcji PieluszkadlaMaluszka

Wczoraj działacze #MłodzieżWszechpolska #BielskoBiała w ramach promocji akcji #PieluszkadlaMaluszka, której celem jest wsparcie lokalnych domów …