Home / Kujawsko-Pomorskie / Zapal znicz bohaterom

Zapal znicz bohaterom

Toruń
Młodzież Wszechpolska w przeddzień Święta Wszystkich Świętych włączyła się w ogólnopolską akcję „Zapal znicz Bohaterom”, którą patronatem objął m.in IPN i Związek Żołnierzy NSZ. W naszym mieście do współpracy postanowiliśmy zaprosić zaprzyjaźnione środowiska: Korporację Akademicką Kujawia, ONR i Stow. ONR Podhale o. w Toruniu, Prawicy RP. Akcję wsparły także lokalne struktury PiS oraz młodzieżowy klub GP.
Akcja została podzielona na 2 etapy. Pierwszego dnia mieliśmy możliwość uporządkować cmentarz garnizonowy, gdzie spoczywają m.in żołnierze z kampanii 1920 roku, czy polscy piloci walczący w 1939 roku.
Drugiego dnia na 3 toruńskich cmentarzach rozdawaliśmy znicze przechodniom wraz z ulotką informacyjną, zachęcającą do pamięci o Bohaterach w tych szczególnych dniach.
Naszą akcję należy zaliczyć na plus. Po pierwsze mieliśmy okazję przypomnieć o obowiązku wiecznej pamięci za naszych przodków. Po drugie udało nam się po raz kolejny zjednoczyć we wspólnym działaniu większą część toruńskiej młodej prawicy.


Bydgoszcz

27 i 28 października członkowie bydgoskiego Koła MW przeprowadzili akcję „Zapal Znicz Bohaterom”. Z tej okazji wyczyścili i udekorowali groby polskich patriotów na cmentarzu przy ul.Kcyńskiej. Wszechpolacy rozdając znicze przechodniom zachęcali ich do czynnego zaangażowania się w krzewienie pamięci o bohaterach narodowych ,w tym Żołnierzach Wyklętych i innych walczących o niepodległą i Wielką Polskę. Trzeba podkreślić, że akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem przechodniów, a w symbolicznym zapalaniu zniczy brały udział zwłaszcza dzieci i młodzież

Kraków

W dniu 29 października 6-cio osobowa grupa narodowców z krakowskiej Młodzieży Wszechpolskiej
wzięła udział w akcji sprzątania grobów na salwatorskim cmentarzu w Krakowie. Wszechpolacy mimo
niezbyt sprzyjającej aury, wieczorową porą wyruszyli aby uprzątnąć groby zasłużonych
dla Narodu, m.in. Feliksa Konecznego, Wincentego Lutosławskiego i Władysława Konopczyńskiego.
Sprzątanie każdego z grobowców kończyło się modlitwą za duszę zmarłego oraz zrobieniem
pamiątkowego zdjęcia.

Chcieliśmy dać tym przedsięwzięciem pokaz swojej pamięci i troski o pomniki
upamiętniające doczesne szczątki tych wielkich Polaków oraz zaznaczyć że idee które były bliskie tym ludziom są bliskie także nam – młodemu pokoleniu Polaków, dla których rzeczą najistotniejszą jest dobro Ojczyzny.

Także 1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych groby ponownie zostaną nawiedzone, tym
razem aby zapalić znicze, symbolizujące pamięć i hołd dla zmarłych.

Łódź

Check Also

Konferencja Młodzieży Wszechpolskiej, Ruchu Narodowego i Obozu Narodowo-Radykalnego ws. chęci powołania grupy monitorującej środowisko narodowe w Łodzi

07.08.2019r. w Łodzi odbyła się konferencja prasowa, w, której uczestniczyły środowiska narodowe w przedstawicielstwie Adrian …