Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/narodowc/domains/mw.org.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
Strajk Szkolny: relacje z pikiet
Home / Dolnośląskie / Strajk Szkolny: relacje z pikiet

Strajk Szkolny: relacje z pikiet

Toruń

W Toruniu, 1 czerwca, o godzinie 18.00 odbyła się pikieta przeciwko planowanym zmianom w szkolnictwie. Była to kulminacja trwającej od kwietnia akcji Strajk Szkolny. Protestujący spotkali się pod pomnikiem Piłsudskiego, w centrum miasta, gdzie z małym poślizgiem zgromadzenie otworzył wojewódzki koordynator akcji, prywatnie sympatyk toruńskiej MW.
W swoim przemówieniu organizator poruszył głównie kwestię nauczania historii w szkołach średnich. Zostały przytoczone kłamstwa i przemilczenia zawarte w nowych podręcznikach Operonu i Stentora oraz wyjaśnił dlaczego nauczanie przedmiotów budujących poczucie tożsamości narodowej jest tak ważne dla prawidłowego kształtowania postaw młodych ludzi. W dalszym ciągu przemówienia została podjęta kwestia specjalizacji nauczania i jej destrukcyjny wpływ, który wywrze na kształtowaniu przyszłej inteligencji kraju. Ponadto została skrytykowana postawa pseudoelit rządzących naszym państwem od 1989 roku. Ich polityka historyczna została nazwana „polityką wstydu”, a ich działalność- celowym niszczeniem postaw patriotycznych. W przemówieniu nie zabrakło także cytatów z Dmowskiego.
Następnie głos zabrali: profesor Wojciech Polak- historyk i wykładowca akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz pani Maria Mazurkiewicz- przedstawicielka Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność.
Profesor Polak w swoim bardzo osobistym wystąpieniu zawarł krótką refleksję nad planowanymi zmianami. Wymienił przypuszczenia co do intencji prawodawców i nie bał się nazwać ich działania zdradą narodową. Jego bardzo swobodne przemówienie oddało ducha akcji Strajk Szkolny.
Pani Mazurkiewicz, przemawiająca w imieniu „Solidarności”, zaprezentowała punkt widzenia środowiska nauczycielskiego na proponowane zmiany. Jako osoba doświadczona w sprawach edukacji i szkolnictwa skrytykowała działania rządu, który nie liczy się z opinią publiczną. Swoją elokwencją przyćmiła poprzednie przemówienia męskiego grona, czym zarobiła gromkie brawa i podziw ze strony osób słuchających.

Łódź

Jak w wielu polskich miastach również i w Łodzi 2 czerwca nastąpiła kulminacja inicjatywy pt. Strajk Szkolny. Z powodu nie najlepszej pogody Marsz pod hasłem „Stop fabrykom idiotów” zgromadził jedynie 70 osób, które zebrały się w Pasażu Schillera o godzinie 18. Następnie wszyscy zgromadzeni udali się pochodem wzdłuż ulicy Piotrkowskiej pod siedzibę Platformy Obywatelskiej, gdzie oprócz zbierania podpisów pod petycją przeciw rozporządzeniom Ministerstwa Edukacji Narodowej wygłoszono trzy przemówienia.

Jako pierwszy głos zabrał Piotr Jaworski- członek Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej, który przybliżył zgromadzonym na czym polega reforma wprowadzana przez rząd Donalda Tuska. W imieniu Brygady Łódzkiej ONR głos zabrał Maciej Migus, który mówił o negatywnych konsekwencjach zmian jakie dotkną polską młodzież. Całą akcję podsumował prezes Okręgu Łódzkiego Młodzieży Wszechpolskiej Adam Małecki. Podkreślano nie tylko szkody, jakie może wyrządzić ostatnia reforma, ale również dotychczasowy fatalny stan polskiego szkolnictwa. Skandowano okrzyki krytykujące politykę rządu PO. Pomimo niezbyt dużej liczby osób niezmiernie cieszy fakt, że na Marszu oprócz osób starszych pojawili się także ludzie młodzi, ponieważ to właśnie oni najbardziej ucierpią z powodu niszczenia polskiej oświaty przez nieudolną władzę.

Białystok i Bielsk Podlaski

Na ulicach dwóch podlaskich miast, w piątek 1 czerwca protestowali uczniowie i studenci w obronie polskiego szkolnictwa. Protesty odbyły się w Białymstoku oraz Bielsku Podlaskim, mimo bardzo niesprzyjającej pogody.
Przed białostockim Kuratorium Oświaty protest rozpoczął się o godz. 14.00. Uczestnicy pikiety rozdali przechodniom ulotki informujące o zagrożeniach wynikających z reformy oświaty. Po krótkim przywitaniu, kol. Paulina Mocarska, uczennica jednej z białostockich szkół średnich, przeczytała projekt ustawy oświatowej, obrazowo nakreślając zgromadzonym jej negatywne konsekwencje. Uczestnicy protestu skandowali również hasła ,,ręce precz, od polskich szkół!” czy ,,precz z komuną!”. Protest zrelacjonowała TVP Białystok.
W Bielsku Podlaskim pikieta rozpoczęła się również o godz. 14.00. Zgromadzenie przebiegło w sposób pokojowy oraz było bardzo urozmaicone, m.in. poprzez przemówienie lokalnej ikony Solidarności, a zarazem pierwszego burmistrza Bielska po obaleniu komunizmu – Kazimierza Leszczyńskiego. Skandowano m.in. „Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela, edukację nam odbiera!” oraz „Nauczymy Cię Donaldzie co zdarzyło się w Grunwaldzie!”
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy mimo niesprzyjającej pogody, zdecydowali się stanąć w obronie polskiego szkolnictwa. Stop fabrykom idiotów!

http://www.tvp.pl/bialystok/informacje/obiektyw/wideo/01062012-godz-1830/7546526

Wrocław

Bielsko- Biała

Bielsku-Białej niedawno reaktywowane koło Młodzieży Wszechpolskiej zorganizowało przy współpracy z Obozem Narodowo – Radykalnym Manifestację w obronie polskiej edukacji. Była to kulminacja rozpoczętego w całej Polsce Strajku Szkolnego, będącego odpowiedzią na reformę szkolnictwa rządu Donalda Tuska, która ma wejść w życie od września 2012 roku. Ma ona zlikwidować ponad połowę godzin nauki z przedmiotów ścisłych jak i humanistycznych, co wiąże się bezpośrednio z likwidacją szkół i redukcją etatów nauczycieli. Oczywiście przyczyni się także do zaniżenia poziomu edukacji. W związku z tym na Placu Wolności zebrała się grupa manifestantów chcących zaprotestować. Byli to głównie młodzi ludzie z Młodzieży Wszechpolskiej Bielsko-Biała, Obozu Narodowo – Radykalnego Bielsko – Biała, nowo powstającej organizacji – Prawej Strony Miasta oraz sympatycy Ruchu Narodowego. Na początku swoje przemówienie wygłosił członek MW Bielsko-Biała nasz kolega Rafał, w którym podkreślił ogromne znaczenie debaty publicznej na temat polskiego szkolnictwa. Zauważył też, że model edukacji, który serwują nam rządzący jest modelem, który nie sprawdzi się w szkołach, a przyczyni się do analfabetyzmu w dziedzinie m.in. historii, ale także matematyczno – przyrodniczych przedmiotów. Następnie swoje przemówienie wygłosił przedstawiciel Katowickiego koła Młodzieży Wszechpolskiej kolega Bartek, zwracając uwagę na wcześniejszą sytuację polskiej szkoły m.in. na dobre reformy wprowadzone przez Romana Giertycha, które wtedy spotkały się z dezaprobatą i sprzeciwem nauczycieli. Stwierdził też, że należy przeprowadzić nową reformę szkolnictwa, ale koniecznie w porozumieniu z nauczycielami i specjalistami w tej dziedzinie. Prawa Strona Miasta także przygotowała swoje przemówienie, jej przedstawiciel wyraźnie wypunktował wady obecnego rządu, a przede wszystkim skrytykował obecną reformę. Na koniec wypowiedział się także kierownik główny ONR, który potwierdził słowa przedmówców, zwrócił uwagę na przekłamania historyczne oraz naukę historii w szkołach na bardzo niskim poziomie. Po przemówieniach uczestnicy manifestacji skandowali różne hasła m.in. “Ręce precz od polskiej szkoły” czy “Władza wasza, szkoła nasza”. Na koniec wszyscy wspólnie odśpiewali Hymn Polski

Kraków

1 czerwca działacze koła krakowskiego Młodzieży Wszechpolskiej, przy wsparciu Gazety Polskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego Podhale oraz Instytutu Pamięci Narodowej zorganizowali marsz w obronie polskiej edukacji. Było to, obok strajków głodowych Solidarności, jedno z ważniejszych wydarzeń w ramach ogólnopolskiego sprzeciwu przeciwko wchodzącej od września reformie. Demonstracja rozpoczęła się przed pomnikiem ks. Piotra Skargi przy ul. Grodzkiej. Na wstępie głos zabrał koordynator akcji, mówiąc o idei strajku oraz o zmianach, jakie nadejść mają wraz z początkiem nowego roku szkolnego. Następnie przemawiał przewodniczący klubu Gazety Polskiej, dr Mirosław Boruta, przedstawiając zagrożenia płynące z uchwalonej przez rząd reformy w odwołaniu do historii i w oparciu o wybitną myśl Skargi. Spod pomnika kaznodziei przeszliśmy ulicą Grodzką do Rynku, pod posąg Adama Mickiewicza. W trakcie marszu rozdawaliśmy ulotki i naklejki- “I love HISTORIA “, nie zabrakło dobitnych haseł, jak: “Donald matole, nie rządzisz już w polskiej szkole!”, “Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela- edukację nam odbiera!” punktujących poczynania rządu i premiera. U stóp wieszcza odbyła się krótka pikieta, na której na przemian głos zabierali koordynator strajku i przewodniczący klubu GP. Manifestacja zgromadziła około sześćdziesięciu osób i spotkała się z żywym zainteresowaniem przechodniów. Kilkanaście osób spontanicznie dołączyło do protestujących.

Płońsk

Blisko 30 osób uczestniczyło w Strajku Szkolnym w Płońsku.
http://nowykurierplonski.pl/107804,Garstka-strajkujacych-przeciw-reformie-w-oswiacie-ryk-wuwuzeli-w-rynku.html

Check Also

akcja-rekrutacyjna-grudziądz

Grudziądz: akcja rekrutacyjna

Grudziądzcy Wszechpolacy zachęcali dzisiaj grudziądzan do wstąpieniaw struktury Młodzieży Wszechpolskiej!