Home / Mazowieckie / Pikieta w obronie węgierskiego nacjonalisty

Pikieta w obronie węgierskiego nacjonalisty

Ok. 40 nacjonalistów zgromadziło się w poniedziałek pod ambasadą Węgier w Warszawie, by zaprotestować przeciwko represjom stosowanym wobec węgierskich nacjonalistów. Od ponad 2 lat w węgierskim więzieniu przebywa György Budaházy, jeden z liderów ruchu narodowego (nie postawiono mu nawet zarzutów!).

Pikieta zgromadziła członków Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego oraz warszawskiego aktywu Autonomicznych Nacjonalistów. Rozpoczęło ją przemówienie szefa sekcji ds. kontaktów zagranicznych w MW, który opisał historię Budaházy`ego i jego walki z demoliberalnym systemem na Węgrzech. Następnie odczytano oświadczenie podpisane przez przedstawicieli trzech wymienionych środowisk. Czytamy w nim: Siły nacjonalistyczne i tożsamościowe Europy, nie zważając na zaszłości historyczne powinny stanąć do tej walki razem. Europa stanowi naszą wspólną, szerszą ojczyznę – nowoczesna idea narodowa wymaga od nas zrozumienia tego faktu.

W pewnym momencie demonstrujących podszedł nawet przedstawiciel Ambasady Węgierskiej. Zobowiązał się dostarczyć oświadczenie do Budapesztu, w co oczywiście nalezy powątpiewać.

Pikietę zakończyły okrzyki: „Budapeszt, Warszawa, wspólna sprawa”, „Wolność dla wszystkich nacjonalistów”, „Wielkie Węgry narodowe”.

Warto odnotować, że podobne pikiety odbyły się już m.in. w Chorwacji, we Francji i w Hiszpanii.

Check Also

Poznań: upamiętnienie ofiar Rzezi Wołyńskiej

11 lipca w rocznicę krwawej niedzieli z 1943 roku Wszechpolacy z Poznania uczcili pamięć o …