Home / Śląskie / II Marsz Powstańców Śląskich

II Marsz Powstańców Śląskich


2 maja, w 90-tą rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego ulicami Katowic przeszedł Marsz Powstańców Śląskich.

Podnoszone na Marszu hasła wyrażały przede wszystkim szacunek dla Powstańców i Dyktatora zwycięskiego Powstania – Wojciecha Korfantego. Uczestnicy wzięli udział w rekonstrukcji bitwy o Katowice, poprzedzającej Marsz. Atmosfera w trakcie manifestacji była bardzo podniosła, a z głośnika słychać było m.in. „Krew, pot, łzy – Powstania echo brzmi!”. Przed kolumną marszową rozpościerała się 10-cio metrowa flaga w barwach górnośląskich.

Ponad 300 głównie młodych ludzi – skandowało w drodze aleją Korfantego – 3 Maja – Mikołowską – także hasła dotykające bieżących problemów Górnego Śląska. Nienaturalny podział administracyjny, wykluczający ziemie opolskie z województwa śląskiego stoi w sprzeczności z regionalnym poczuciem tożsamości. Dlatego z dużą aprobatą manifestanci skandowali m.in. „Czy cieszyński, czy opolski – jeden region górnośląski!”.

Na ostatnich metrach Marszu Powstańców rozbrzmiewały okrzyki ku czci Dyktatora. Pod jego pomnikiem było kilka przemówień i odbył się pokaz pirotechniczny. Szczególne wrażenie zrobiła podświetlana folia z napisem „Cześć i chwała bohaterom”. Po odśpiewaniu hymnu – Marsz się zakończył, a część uczestników udała się na patriotyczny koncert, zorganizowany specjalnie z okazji tej okrągłej rocznicy.

ho

Poniżej galeria zdjęć z marszu i zjazdu MW:

[nggallery id=7]

Check Also

Kampania Społeczna -Kocham Polskę 2020

14 lutego kiedy wspominamy postać św. Walentego i tradycyjnie już obchodzimy święto zakochanych, jako Młodzież …