Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/narodowc/domains/mw.org.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
Uroczystości w Zgierzu
Home / Łódzkie / Uroczystości w Zgierzu

Uroczystości w Zgierzu

20 marca w Zgierzu na Placu 100 Straconych odbyły się uroczystości upamiętniające 100 Polaków rozstrzelanych przez niemieckiego okupanta w 1942 r. (w tym Kazimierza Kowalskiego – legendarnego przywódcę łódzkich narodowców i Prezesa Stronnictwa Narodowego). Masowa zgierska egzekucja była największą zbrodnią w województwie łódzkim popełnioną przez hitlerowców na polskiej ludności.

Krótkie uroczystości na placu Stu Poległych rozpoczęły się od: modlitwy, odśpiewania hymnu Polski, próby wciągnięcia biało- czerwonej flagi na maszt (flaga nie została wciągnięta na szczyt masztu- prawdopodobnie z powodu braku jego konserwacji co nie wyglądało zbyt reprezentacyjnie) oraz zabrania głosu przez Panią prezydent Zgierza. Następnie kwiaty pod pomnikiem ofiar złożyły: rodziny poległych i inne delegacje. Narodowców reprezentowały delegacje: Łódzkiego Ruchu Narodowego „Szczerbiec” oraz Młodzieży Wszechpolskiej.

Następna część uroczystości odbyła się w lesie lućmierskim, który służył za mogiłę dla ofiar
hitlerowskich mordów. Tam też znajduje się grób Ś.P Kazimierza Kowalskiego- przywódcy przedwojennego łódzkiego ruchu narodowego, prezesa Stronnictwa Narodowego.

Niestety autobus, który miał zapewnić dotarcie do lasu nie został wypełniony nawet w 50% , a liczba zainteresowanych- biorących udział w drugiej części obchodów nie przekraczała 40 osób.

Yogi

Źródło: http://narodowalodz.blogspot.com/2011/03/zgierz-20-marca.html

Check Also

Dziękujemy za wsparcie w roku 2019!

W roku 2019 otrzymaliśmy od Was darowizny na kwotę 110404,59 zł. Zostały one przekazane na …