Home / Mazowieckie / O XXI rocznicy reaktywacji w Warszawie

O XXI rocznicy reaktywacji w Warszawie

2 grudnia 1989 r. to data dla każdego Wszechpolaka szczególna. Wtedy bowiem Młodzież Wszechpolska została reaktywowana. W tym roku obchodziliśmy XXI rocznicę tego wydarzenia. Na tę okoliczność 10 grudnia odbyło się w siedzibie warszawskiego koła spotkanie rocznicowe. Choć nie świętowano z rozmachem, to jednak nie zabrakło zarówno działaczy starszych, którzy związali się z organizacją wiele lat temu i przecierali z nią szlaki, jak i tych młodszych, którzy stanowią obecne jej oblicze.

Pierwszy zabrał głos aktualny prezes Młodzieży Wszechpolskiej – kol. Robert Winnicki. Posłużył się on dosyć ciekawą i oryginalną metaforą, otóż porównał istnienie każdej organizacji do życia człowieka. Tak jak i ludzką egzystencję można podzielić na pewne okresy, tak per analogiam można opisać rozwój danego stowarzyszenia. Według Roberta Winnickiego Młodzież Wszechpolska przebyła drogą podobną do tej, którą pokonuje każdy 21-latek – “przeżyła” dzieciństwo, okres dojrzewania, a dosyć niedawno “usamodzielniła się”.

Następnie, swoje refleksje dotyczące historii reaktywowanej organizacji opisał kol. Paweł. Rozpoczął on działalność w Młodzieży już w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku w Legnicy. Zaznaczył, że jej siłę stanowi suma doświadczeń oraz zawarte przyjaźnie. Swoją wypowiedź okrasił licznymi anegdotami m.in. na temat tego jak wyglądała dawniej rekrutacja, w jaki sposób starano się pozyskać nowych członków. Opowieści te przerywane były gromkim śmiechem słuchaczy.

Kolejną osobą która zabrała dosyć spontanicznie głos był kol. Wojciech, działacz, który swą przygodę z MW zaczął jeszcze wcześniej, albowiem na początku lat 90-tych. On również skoncentrował się na przeszłości, zaapelował jednakże, aby póki jeszcze nie jest za późno rozmawiać ze starszymi ludźmi, którzy być może pamiętają osoby związane niegdyś z polskim ruchem narodowym. Spotkanie z okazji XXI – lecia reaktywacji Młodzieży Wszechpolskiej choć oczywiście nie mogło być pozbawione wątków wspominkowych (które przeważały), to jednak musiało również poruszyć kwestie obecnej (i przyszłej) działalności Wszechpolaków. Aspekt ten poruszył kol. Krzysztof Bosak, prezes MW w latach 2005-2006. Także i on podjął się periodyzacji organizacji, której to etapy mimo innego nazewnictwa pokrywały się z charakterystyką dokonaną przez kol. Roberta Winnickiego. Prelegent wyraził optymistyczną opinię, z której wynikało, iż widzi szanse stojące przed młodymi narodowcami na stopniowe odzyskiwanie znaczenia utraconego po 2007 r. Poruszył także trudną kwestię związaną z pozyskiwaniem środków finansowych na potrzeby bieżącej działalności.

Ostatnia część spotkania poświęcona została nowemu przedsięwzięciu jakim jest portal internetowy narodowcy.net . O tym projekcie opowiedział jego główny koordynator – kol. Karol. Na początku skupił się na powodach dla których ów portal został stworzony. Przede wszystkim podkreślił, że chodzi o opartą na zdrowych zasadach konkurencję z innymi “prawicowymi” serwisami. Jak wiadomo, taka merytoryczna rywalizacja może przynieść wiele pozytywnych skutków, chociażby wzrost jakości “serwowanego” produktu. Choć portal dopiero raczkuje to może pochwalić się już wieloma ciekawymi newsami, artykułami dotyczącymi zarówno tego, co się dzieje w Polsce, jak i areny międzynarodowej. Stale rozbudowywany jest dział “Download”, gdzie zamieszczone są dzieła, które każda osoba uważająca się za narodowca znać powinna. Integralną częścią portalu narodowcy.net jest forum, na którym można przedstawić własne opinie, jak i podyskutować z innymi użytkownikami. Za pomocą umieszczonego na stronie formularza można wysłać swój własny tekst. W następnej kolejności prelegent poruszył kwestię planów autorów serwisu dotyczących jego modernizacji w niedalekiej przyszłości. Niewątpliwie, wyzwaniem będzie stworzenie związanego z narodowcy.net radia internetowego. W tym momencie kol. Karol nawiązał do tego, jak można pomóc. Otóż, jest to możliwe w bardzo prosty sposób – wsparciem będzie każdy komentarz umieszczony na portalu, post na forum, przesyłane artykuły. Istotna jest również kwestia pomocy finansowej – powstanie wspomnianego wcześniej radia internetowego – wiążę się z kosztami zakupu profesjonalnego sprzętu. Po interesującym spotkaniu byli i obecni działacze Młodzieży Wszechpolskiej przeszli do wspólnej integracji.

PK

Check Also

Kampania Społeczna -Kocham Polskę 2020

14 lutego kiedy wspominamy postać św. Walentego i tradycyjnie już obchodzimy święto zakochanych, jako Młodzież …