Home / Mazowieckie / Narodowe Siły Zbrojne – 20 lat Związku Żołnierzy

Narodowe Siły Zbrojne – 20 lat Związku Żołnierzy


W sobotę 6 listopada 2010 roku odbyła się konferencja rocznicowa w budynku Pasty w Warszawie. Z okazji dwudziestej rocznicy założenia Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych do Stolicy przybyło wielu kombatantów, oficjeli, historyków oraz sympatyków NSZ, wśród których nie mogło zabraknąć delegacji warszawskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej.

Konferencja zaczęła się od słów wprowadzenia, które do uczestników skierował Prezes ZŻ NSZ Artur Zawisza. Następnie zgromadzeni licznie na sali mieli możliwość usłyszeć m.in. Honorowego Prezesa – dra Bohdana Szuckiego, Zbigniewa Zielińskiego, byłego ministra Urzędu d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych, posła na Sejm RP – Jana Dziedziczaka oraz gospodarza budynku, w którym odbywała się konferencja – Prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Stanisław Oleksiak.

Po przemówieniach zaproszonych gości, do głosu doszli główni bohaterowie uroczystości, czyli kombatanci. Pojawiały się wspomnienia, był czas na podziękowania ludziom zaangażowanym w promowanie prawdy o formacji jaką były Narodowe Siły Zbrojne. Nie mogło oczywiście zabraknąć głosów odnoszących się do przyszłości Związku Żołnierzy NSZ i kwestii większego zaangażowania w jego prace młodych ludzi, takich jak Przemysław Czyżewski (wieloletni działacz Młodzieży Wszechpolskiej), bez którego ta konferencja z pewnością nie wyglądałaby tak okazale.

Uczestnictwo w konferencji było wspaniałą okazją do zobaczenia na własne oczy tych, którzy przelewali krew za Wielką Polskę. Był czas na krótkie rozmowy oraz okolicznościowe zdjęcia z bohaterami Podziemia. Spotkanie to dało na pewno wiele do myślenia i umocniło w nas przekonanie, że zebranym tam kombatantom jesteśmy winni wielki dług do spłacenia.

KP

Check Also

Poznań: upamiętnienie ofiar Rzezi Wołyńskiej

11 lipca w rocznicę krwawej niedzieli z 1943 roku Wszechpolacy z Poznania uczcili pamięć o …