Home / Mazowieckie / Spotkanie z węgierskim nacjonalizmem

Spotkanie z węgierskim nacjonalizmem

10 czerwca 2010 w klubie N44 odbyło się spotkanie z Balazsem Szabo, działaczem węgierskiej partii Jobbik. Spotkanie odbyło się w ramach promocji najnowszego numeru „Polityki Narodowej”, którego tematem przewodnim są ruchy nacjonalistyczne w Europie.

spotkanie jobbik n44

Prelekcja połączona z multimedialną prezentacją poświecona była genezie i sukcesom Jobbiku w ciągu ostatnich lat. Na wstępie Szabo przybliżył podstawowe informacje o węgierskim systemie politycznym, by przejść do opisu pierwszej znaczącej siły nacjonalistycznej po 1989 roku, jaką była Węgierska Partia Sprawiedliwości i Życia (MIEP) Istvana Csurki. Niestety był to ruch nastawiony jedynie na walkę parlamentarną, nie spełniający jednak warunków nowoczesnej partii politycznej. W 2002 roku MIEP wypadł z parlamentu. Wtedy też miała miejsce blokada mostu Elżbiety w Budapeszcie, organizowana przez nacjonalistów, przekonanych o wyborczych fałszerstwach. Szabo opisał również kolejne, bardziej znane w naszym kraju wydarzenia w dziejach nowoczesnego nacjonalizmu na Węgrzech: powstanie Jobbiku w latach 2002-2003, szturm na budynek telewizji w 2006 (któremu przewodził goszczący w maju tego roku w Polsce Laszlo Toroczkai, lider HVIM – Ruchu Młodych 64 Komitaty), sukcesy wyborcze Jobbiku z lat 2009 i 2010. Sporo miejsca poświęcił także powstałemu w 2004 roku nacjonalistycznemu serwisowi kuruc.info. Strona ta ma ponad 100 tys. wejść dziennie i jest jedną z najpopularniejszych witryn na Węgrzech.

Po zakończeniu prelekcji nastąpiły pytania słuchaczy. W dyskusji poruszano tematy m.in. działalności węgierskich nacjonalistów w krajach ościennych i możliwych posunięć politycznych Jobbiku w najbliższym czasie.

Zdjęcia z prezentacji:

http://www.facebook.com/?ref=logo#!/album.php?aid=444502&id=400113975709&ref=mf|

JS

Check Also

Poznań: upamiętnienie ofiar Rzezi Wołyńskiej

11 lipca w rocznicę krwawej niedzieli z 1943 roku Wszechpolacy z Poznania uczcili pamięć o …