Home / Mazowieckie / Leszek „Eldo” Kaźmierczak o “Ideałach Solidarności” w klubie N44

Leszek „Eldo” Kaźmierczak o “Ideałach Solidarności” w klubie N44

W XXI rocznicę „Wyborów kontraktowych” 4. czerwca 1989, w warszawskim klubie N44 odbyła się debata na temat „Ideałów Solidarności” zorganizowana przez redakcję Polityki Narodowej i Młodzież Wszechpolską. Na zaproszenie organizatorów, w dyskusji wzięli udział: Leszek „Eldo” Kaźmierczak, jedna z legend polskiego hip-hopu oraz Krzysztof Bosak, prezes Fundacji Europa Media i gospodarz klubu przy ulicy Nowogrodzkiej. Debatę prowadził student socjologii na UW, członek redakcji “Polityki Narodowej” Marcin Białasek.

eldo

Po omówieniu i scharakteryzowaniu 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, dyskutanci przeszli do właściwiej dyskusji, podczas której Eldo wykazał się bardzo dobrą znajomością tematu oraz ciekawymi wnioskami dotyczącymi procesów zachodzących w Solidarności w latach 80 i 90.

Następnie goście zajęli się omówieniem dzisiejszego stanu Solidarności, która jest już tylko cieniem tej z początków lat 80. Według prelegentów czynnikami wpływającymi na wypalenie się NSZZ, to przede wszystkim stan wojenny, zdrada okrągłego stołu oraz niewykorzystanie szansy na wprowadzenie realnych zmian.

Uczestnicy debaty omówili bieżący stan polskiego społeczeństwa i zjawiska „postpolityki”, piętnując charakteryzującą Polaków bierność, wraz z brakiem realnych elit, które czułyby odpowiedzialność za ten kraj, dodatkowo procesem globalizacji i integracji europejskiej.

Następnym punktem debaty była otwarta dyskusja z publicznością, po licznych pytaniach z zapełnionej do więcej niż ostatniego miejsca sali i bardzo wyczerpujących odpowiedziach ze strony zaproszonych gości, nadeszła pora na podsumowanie. Ku zdziwieniu obecnych, Eldo w praktycznie wszystkich punktach dyskusji prezentował poglądy zbieżne z drugim prelegentem Krzysztofem Bosakiem oraz wykazał się świeżym, ciekawym spojrzeniem odpowiadając na pytania bardzo licznie przybyłych na to spotkanie.

Później w kuluarach  jeszcze długo trwały dyskusje, każdy miał szansę zadać swoje pytania, które być może nie pasowały do tematyki spotkania, albo których nie zdążono zadać w trakcie trwania debaty.

Myślę, że wiele oddaje wpis Elda na swoim profilu na Facebooku:

Spotkanie na Nowogrodzkiej 44, młoda prawica, myśląca zaangażowana młodzież, a na wszystko patrzący ze ściany elegancki sędziwy Roman Dmowski :) dziękuję za zaproszenie ;) było inspirująco ;)

NC

Check Also

Poznań: upamiętnienie ofiar Rzezi Wołyńskiej

11 lipca w rocznicę krwawej niedzieli z 1943 roku Wszechpolacy z Poznania uczcili pamięć o …