Home / Śląskie / III Śląskie Endorado

III Śląskie Endorado

hungarica

2 maja w Katowicach odbyło się III Śląskie Endorado. Jest to impreza współorganizowana przez Młodzież Wszechpolską, mająca na celu promowanie idei narodowej i patriotyzmu. Tegoroczna edycja została zorganizowana w rocznicę wybuchy III Powstania Śląskiego, aby podkreślić nasz szacunek dla tego ważnego w naszej historii narodowego zrywu. W ramach imprezy odbyła sie manifestacja patriotyczna, okolicznościowa konferencja oraz koncert muzyki tożsamościowej z udziałem m. in węgierskiego zespołu Hungarica.

Marsz Etosu Górnośląskiego

Przemarsz kilkudziesięciu Wszechpolaków przez Katowice z hasłami: “Korfantego pamiętamy”, “Śląsk opolski zawsze polski”, “Śmierć i życie dla Narodu”, “Od Pomorza aż do Śląska naszym celem Wielka Polska” i wieloma innymi wzbudził pozytywne reakcje wśród przechodniów i okolicznych mieszkańców. Niejednokrotnie dało się słyszeć oklaski i wyrazy poparcia.

Konferencja

W ramach konferencji wysłuchano ciekawe wystąpień: historyka Marka Skawińskiego o sytuacji w Kosowie i Marszu Widowiańskim z dobrym przedstawieniem historycznych i społecznych aspektów konfliktu między Serbami a Abańczykami; Artura Zawiszy o powstającym właśnie filmie “Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać” z nakreśleniem historii i kuluarów jego realizacji i wreszcie lidera węgierskich narodowców Laszlo Toroczkaia, jego charyzmatyczne i przerywane oklaskami wystąpienie, dotyczyło relacji polsko-węgierskich oraz perspektyw współpracy ruchów narodowych z obu krajów.

Niezapomniany koncert

Około godz. 17 rozpoczął się koncert, na który oprócz organizujących całą imprezę Wszechpolaków zjawiło się wielu narodowców z ONR i niezależnych środowisk Muzyczną część dnia zapoczątkował swoim występem młody zespół Malchus. Chłopaki zaprezentowali kawał dobrego ciężkiego metalu z tekstami… chrześcijańskimi.

Po dawce solidnego metalu na scenę wyszedł nie mniej solidny, a do tego żywiołowy, znany i lubiany Irydion. Irydion koncert rozpoczął od dwóch piosenek z zapowiadanej nowej płyty, które od razu poderwały publikę do wspólnej zabawy pod sceną. Nie mogło oczywiście zabraknąć najlepszych piosenek zespołu z płyty “Credo” oraz paru rockandrollowych coverów. Koncert Irydionu można śmiało ocenić jak bardzo dobry.

Wreszcie na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru – Hungarica. Zespół z Węgier, którego ostatnia płyta jest najlepiej sprzedającym się krążkiem muzycznym w tym kraju (przed Madonną i Jacksonem (sic!)). Nic dziwnego, że ludzie mimo zmęczenia, po prostu nie mogli zrezygnować z występu węgierskich gości.

Już pierwsza piosenka – Viharos szazadok, wprawiła publikę w ekstazę. Kapela zagrała swoje mniej i bardziej znane polskiej publice kawałki. Nawet na tych mniej znanych ludzie pod sceną bawili się świetnie. Wokalista Hungariki, SZIVA BALÁZS, na kilku piosenkach w ręku trzymał Polską flagę podkreślając w ten sposób głęboką przyjaźń miedzy naszymi narodami i solidarność narodowców z obu krajów.

Koncert Węgrów był na tyle dobry, że publika za nic nie chciała pozwolić zespołowi zejść ze sceny. Podwójne bisy, wspólne zdjęcia, rozmowy, zaproszenia do Węgier na festiwale (których mają 20-30 rocznie) oraz zaproszenia na kolejny przyjazd ze strony polskich fanów, sprawiają że nie wypada patrzeć inaczej niż pozytywnie w przyszłość, a nam narodowcom dają motywację do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Kto śledzi sytuację na Węgrzech, a wczoraj mógł jeszcze porozmawiać z Bratankami uzmysłowił sobie, że polski Ruch Narodowy wiele może sie od Węgrów nauczyć.

Przyjaciele z Węgier

Razem z Hungaricą pojawiła się, licząca łącznie 11 osób, ekipa związana z węgierskimi środowiskami narodowymi. Byli bardzo uprzejmi i otwarcie, cierpliwie i wyczerpująco odpowiadali wszystkie nasze pytania, opowiadali o sukcesie Jobbiku, festiwalach muzyki narodowej, tworzeniu niezależnych mediów w internecie i rozbiciu manifestacji homoseksualistów w Budapeszcie przed 2 laty. Węgierscy narodowcy przekazali nam również zaproszenie do odwiedzenia festiwalu Maygar Sziget, który odbędzie się w sierpniu tego roku, gromadząc czołówkę europejskiej sceny muzyki tożsamościowej. Mam nadzieję, że z zaproszenia skorzysta wielu Wszechpolaków.

KP

Check Also

Wielkopolska: Wszechpolacy z Wielkopolski udali się na pielgrzymkę do Wschowy

W sobotę 22 czerwca 2019 aktywiści Młodzieży Wszechpolskiej z Poznania, Kalisza, Gniezna, Konina i Ostrowa …