Home / Dolnośląskie / Protest pod konsulatem Ukrainy

Protest pod konsulatem Ukrainy

konsulat
5 lutego pod Konsulatem Honorowym Ukrainy we Wrocławiu, podobnie jak pod ukraińskimi placówkami w innych miastach, odbyła się pikieta przeciw uhonorowaniu Stepana Bandery tytułem bohatera Ukrainy. We Wrocławiu, podobnie jak w całym kraju, w akcji protestacyjnej uczestniczyli działacze Młodzieży Wszechpolskiej.

22 stycznia bieżącego roku odchodzący prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, kilka dni po swojej wyborczej klęsce, przyznał tytuł „bohatera Ukrainy” Stefanowi Banderze, twórcy frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – „Ukraińskiej Powstańczej Armii” odpowiedzialnej za wymordowanie w okrutny sposób na południowo-wschodnich kresach II RP od 100 tys. do 150 tys. Polaków. Było to swoiste zwieńczenie polityki historycznej Juszczenki, od dłuższego już czasu afirmującego tradycję OUN-UPA (jeszcze w 2007 r. nadał on tytuł „bohatera Ukrainy” Romanowi Szuchewyczowi bezpośrednio odpowiadającemu i dowodzącemu rzezią Polaków i Żydów na Wołyniu). Gloryfikacja ukraińskiego nazisty skłoniła do protestów środowiska dawnych Kresowiaków i wszystkich walczących z fałszowaniem historii.

Wrocławska pikieta, która rozpoczęła się o godzinie 15, zgromadziła około stu osób, wśród nich licznych działaczy i sympatyków Młodzieży Wszechpolskiej z prezesem organizacji – Robertem Winnickim na czele. Zebranym za przybycie dziękował jeden z głównych organizatorów protestu Bogusław Paź. Znany pisarz, wywodzący się z dawnego województwa tarnopolskiego Stanisław Srokowski wprost określił ideologię i tradycję OUN-UPA jako zbrodniczą. Podkreślał, że wzbudza ona sprzeciw również na Ukrainie, jest odrzucana i potępiana przez większość jej obywateli. Nawoływał ukraińskie elity do opamiętania i ostrzegał przed odradzającym się w zachodniej Ukrainie szowinizmem. Potwierdzeniem słów Srokowskiego było wystąpienie gościa z Ukrainy, który mówił o niedawnym zbezczeszczeniu przez neobanderowców kościoła katolickiego w jednej z podlwowskich parafii. Szczególnym momentem pikiety było dramatyczne wystąpienie kombatanta lwowskiej Armii Krajowej opisującego szczegółowo okrutne, popełniane ze szczególnym sadyzmem, zbrodnie upowców. Dawny lider Solidarności Walczącej Kornel Morawiecki podkreślał, że uleganie przez niektórych ukraińskich polityków, a także niestety przez niektóre grupy społeczne, „obłędnej ideologii formacji OUN-UPA” szkodzi budowie zdrowych relacji polsko-ukraińskich potrzebnych obu państwom i narodom.

Przebiegającą w poważnej ale spokojnej atmosferze pikietę zakończyło ustawienie zniczy upamiętniających ofiary ukraińskich szowinistów.

K.K.

Check Also

Nowy Sącz szyje maseczki

W imieniu Młodzieży Wszechpolskiej Nowy Sącz prowadzimy akcję #dlabiałychbohaterów. Będziemy szyć maseczki, które trafią do …