Home / Śląskie / W Katowicach o Narodowych Siłach Zbrojnych

W Katowicach o Narodowych Siłach Zbrojnych

NSZ_Pazderski


19 września 2009 roku, Katowice już po raz drugi stały się miejscem organizacji wykładów podejmujących dość trudną tematykę Narodowych Sił Zbrojnych. Wyrażając się bardziej precyzyjnie, to owe wykłady odbyły się w jednej z sal Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Gośćmi byli: Pan Leszek Żebrowski, historyk, badacz polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej i po 1945 roku oraz Prezes Śląskiego Związku Żołnierzy NSZ Pan Stanisław Turski.

Konferencję rozpoczęła modlitwa NSZ, odmówiona przez osobę najbardziej do tego upoważnioną, Pana Stanisława Turskiego. Następnie głos zabrał Pan Żebrowski, który zachwycił nas swoją wiedzą i lekkością przekazywania faktów historycznych. Dowiedzieliśmy się o próbach, po części zresztą udanych, oczerniania przez współczesnych naukowców żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, robienia z nich bandytów, kolaborantów i antysemitów. Szkoda, że tych właśnie ludzi nie było na sali, ponieważ Pan Żebrowski opierając się na dokumentach archiwalnych, odparł każde z tych zarzutów.
Po tej części teoretycznej, mogliśmy posłuchać Pana Stanisława Turskiego. Podzielił się z nami swoimi myślami, uczuciami i emocjami sprzed ponad 60 lat, gdy jako szesnastoletni chłopak starał się o przydział do oddziału NSZ.
Całość, jak zazwyczaj w przypadku takich wydarzeń bywa, zakończyły pytania do prelegentów. Ze zrozumiałych powodów największą ilością pytań obsypany został Pan Turski, któremu najwidoczniej tyle samo radości sprawia rozmowa z młodzieżą co nam słuchanie jego wspomnień. Miejmy nadzieję, że będziemy mieli do tego jeszcze wiele okazji.
Na wykładach nie zabrakło śląskich Wszechpolaków.

Check Also

Kalisz: Wszechpolacy wzięli udział w bydgoskim marszu pamięci kpt. Romualda Rajsa “Burego”

Dziś kaliscy Wszechpolacy wzięli udział w bydgoskim marszu pamięci kpt. Romualda Rajsa “Burego”. Szczególnie dziś, …