Home / Wydarzenia / Dzień Narodowej Dumy: relacja + zdjęcia

Dzień Narodowej Dumy: relacja + zdjęcia

irryd

Tegoroczne, centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości Młodzież Wszechpolska zorganizowała we Wrocławiu. W różnych punktach programu uczestniczyło w sumie ponad 300 osób.

Tegoroczne, centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości Młodzież Wszechpolska zorganizowała we Wrocławiu. Uroczystości w starym, piastowskim mieście rozpoczęła Msza św. w rycie gregoriańskim odprawiona przez ks.prałata Stanisława Pawlaczka w kościele NMP na Piasku. Po godz. 11.00 rozpoczęła się konferencja II Dnia Narodowej Dumy, która zgromadziła ponad 300 osób chcących wysłuchać prelekcji i dyskusji panelowej. Głos podczas konferencji zabrali: ks. Grzegorz Śniadoch IBP, wicemarszałek Sejmu V kadencji Janusz Dobrosz, prof. Jerzy Robert Nowak, wrocławski biznesmen i działacz społeczny Bogdan Ludkowski, eurodeputowany minionej kadencji i założyciel pisma Myśl.pl Sylwester Chruszcz oraz reżyser Grzegorz Braun. Trzygodzinne spotkanie zaowocowało wieloma ciekawymi i głębokimi refleksjami, a także ożywioną dyskusją pomiędzy zgromadzonymi gośćmi. Dla Wszechpolaków szczególnie ważne były słowa naszego starszego kolegi, Sylwestra Chruszcza, który w swoim wystąpieniu w wyraźny sposób odciął się od swoich niefortunnych słów o naszej organizacji sprzed dwóch lat.

Następnym punktem programu był przemarsz zgromadzonych spod katedry przez Rynek pod pomnik Bolesława Chrobrego. Koledzy i koleżanki z MW mieli zaszczyt nieść sztandary środowisk AK z Kresów Wschodnich na czele pochodu, którego uczestnicy skandowali “Cześć i chwała bohaterom”. Trwająca ponad pół godziny manifestacja patriotyczna sprawiła, że centrum Wrocławia rozbrzmiewało okrzykami kilkuset gardeł, takimi jak: “Bóg, Honor i Ojczyzna”, “Wielka Polska Katolicka” czy “Roman Dmowski – wyzwoliciel Polski”. Nie mogło oczywiście zabraknąć nawiązań do Święta Niepodległości – wybrzmiało więc:”Niepodległość nie na sprzedaż”, “Wczoraj dziś Bruksela” i “Wolny Wrocław, Wolna Polska”, a także podkreślających polskość tego miasta i regionu “Śląsk, Pomorze – zawsze polskie”. Pod pomnikiem Chrobrego zapoznaliśmy się z inicjatywą lokalnej Fundacji Polskie Gniazdo, która jest inicjatorką wybudowania pomnika bitwy na Psim Polu. Po dokonaniu zaprzysiężenia działaczy, którzy zaliczyli I stopień kanonu lektur MW zgromadzenie zostało rozwiązane.

Następnie uczestnicy II Dnia Narodowej Dumy odbyli przejażdżkę udekorowanym w szczerbce i transparenty tramwajem po Wrocławiu, by zakończyć ją przed bramą Intakus Parku przy ul. Wróblewskiego 9. W tym miejscu odbyło się, już po raz trzeci, wspólne biesiadowanie z piosenką żołnierską i patriotyczną. Ostatnim akcentem obchodów był koncert zespołu Irydion. Tegoroczne, wszechpolskie świętowanie Święta Niepodległości zawierało więc w sobie pokarm zarówno dla ducha, umysłu, jak i ciała.

Zdjęcia z II Dnia Narodowej Dumy

Zobacz zdjęcia z II Dnia Narodowej Dumy

Check Also

Nowy Sącz szyje maseczki

W imieniu Młodzieży Wszechpolskiej Nowy Sącz prowadzimy akcję #dlabiałychbohaterów. Będziemy szyć maseczki, które trafią do …