Home / Śląskie / Drugie Śląskie Endorado – relacja

Drugie Śląskie Endorado – relacja

Tegoroczna odsłona Endorado rozpoczęła się w samo południe, w kinie Światowid od projekcji filmu “Zamach Stanu” reżyserii Ryszarda Filipskiego. Opowiada on o kulisach przewrotu majowego oraz pomajowej dyktaturze sanacji z Berezą Kartuską włącznie. Z racji tego, że obnażona zostaje sylwetka marszałka, w szczególności nienawistny stosunek jego środowiska do przeciwników politycznych, oraz przedmiotowe podejście do naszego Narodu – film ten, mimo znakomitej jak na lata swojej produkcji obsady i mertyorcznej fabuły – nie cieszy się dużą popularnością. Szkoda, bo na uwagę zasługuje również urzekająca muzyka, znakomicie dobrana do opisywanych wydarzeń.

Bezpośrednio po odtworzeniu filmu senior ruchu narodowego Tadeusz Radwan rozwinął temat rządów sanacji w swojej prelekcji dzieląc się z innymi swoją wiedzą i wspomnieniami. Wraz z nim podążaliśmy “Od Traktatu Wersalskiego do kampanii wrześniowej”, dowiadując się o wielu szczegółach dyplomacji sanacyjnej, które Pan Tadeusz miał okazję, wówczas, jako dorastający młodzieniec, śledzić – gyż jego rodzina posiadała szerokie kontakty w ówczesnych sferach rządowych.

Po wykładzie impreza z kina przeniosła się do klubu Kultowa gdzie odbył się koncert Dawida Hallmanna i zespołu Irydion – w ramach promocji płyty “Twardzi jak stal – muzyczny hołd dla NSZ”. Dawid Hallmann wraz z kolegami-bardami zaprezentował szeroki wachlarz pieśni, w którym dominowała tematyka słowiańska. Mimo trudnej akustyki w klubie w godzinach wieczornych mocnym tonem zabrzmiały w Katowicach pieśni Irydionu, głównie z płyty “Credo” gdzie hitem koncertu stała się pieśń “Która nie zginie”, bez reszty porywająca zebraną publikę!

W tym czasie można było również obejrzeć wystawę “Narodowcy jako ofiary nazizmu”, która przybliża personalia narodowców poległych w walce z hitleryzmem. Na planszach obok zdjęć przedstawione były sylwetki ludzi, którzy z racji swojego pochodzenia, idei i pozycji społecznej, lub po prostu na froncie zginęli z rąk niemieckich oprawców. Przez cały czas trwania imprezy można było kupić płyty “Twardzi jak Stal”, najnowszą biografię Wojciecha Korfantego spod pióra J. F. Lewandowskiego, oraz inną literaturę i prasę narodową.

Podsumowując – organizację tego rodzaju imprezy, poświęconej historii narodowej demokracji, na której przewinęła się grubo ponad setka uczestników, należy uznać za krok w dobrym kierunku. Nasz ruch potrzebuje pozyskać więcej przestrzeni w świecie kultury i cieszymy się, że równie wartościowa inicjatywa przybliża szlachetne karty historii naszej Ojczyzny.
“Polska wiecznie będzie trwać!”

fw/kw

Check Also

Wolsztyn: Wszechpolacy mówią nie chwilówkom

Kilka dni temu przeprowadziliśmy na ulicach naszego miasta tzw. Akcję antylichwiarską. Celem tej akcji było …