Home / Podkarpackie / Rajd Bandery zablokowany

Rajd Bandery zablokowany

Rajd organizowany przez Fundację Dobroczynną “Eko-Miłosierdzie (a w rzeczywistości inspirowany przez partię Swoboda, Ukraińską Republikańską Partię “Sobor”, oraz Kongres Ukraińskich Nacjonalistów, który był generalnym sponsorem) miał przebiegać przez terytorium Polski m.in. przez Birczę, Sanok, Kraków, Oświęcim, a także przez Słowację i Austrię. 24 sierpnia rajd miał dotrzeć do Monachium, gdzie znajduje się grób Bandery.
Informacja o rowerowym rajdzie Bandery, mającym przebiegać przez terytorium Polski, wywołała ostre protesty wśród stowarzyszeń patriotycznych, kresowych i kombatanckich a także wśród mieszkańców przygranicznych miejscowości. Na wieść o planowanym noclegu banderowców w Birczy pojawiły się silne głosy oburzenia mieszkańców tej miejscowości, którą w czasie wojny dwukrotnie próbowali zdobyć bandyci spod znaku OUN-UPA.
Aby zaprotestować przeciwko prowokacji ukraińskich nacjonalistów i uniemożliwić im wjazd na terytorium Polski na przejściu granicznym w Medyce stawiła się grupa działaczy Młodzieży Wszechpolskiej z Podkarpacia. W proteście udział wzięli także przedstawiciele Stowarzyszenia Obrony Pamięci Orląt Przemyskich oraz Podkarpackiej Ligi Samorządowej, a także mieszkańcy Przemyśla i innych mniejszych przygranicznych miejscowości.
Protestujący mieli ze sobą transparenty, m.in. “Banderowcy i ich zwolennicy – precz z Polski”, “STOP! Przemyśl pamięta zbrodnie Bandery” oraz “STOP Tour de Bandera!”. Protest spotkał się z dużym zainteresowaniem mediów. Oprócz lokalnych dziennikarzy pojawiły się stacje telewizyjne TVP, TVN, Polsat, TVN24, TV Trwam, reporterzy stacji radiowych RMF FM, Radia Rzeszów i wielu innych dziennikarzy. Pikietujący udzielili wielu wywiadów, uzasadniając swój sprzeciw wobec próby przekroczenia granicy przez banderowców. Jak się okazało zgiełk medialny przyczynił się do podjęcia przez MSWiA decyzji o nie wpuszczeniu uczestników rajdu rowerowego na terytorium Polski. W oficjalnym uzasadnieniu rzecznik MSWiA poinformował, że przyczyną odmowy wjazdu było wyłudzenie wiz przez Ukraińców.
Uczestnicy protestu przyjęli tę decyzję z nieukrywanym zadowoleniem. Pikietujący na granicy podkreślali jednak, że decyzja taka powinna zapaść znacznie wcześniej, a brak zgody na wjazd na terytorium Polski powinien nastąpić z powodu łamania Konstytucji RP przez organizatorów rajdu.

Check Also

spotkanie otwarte MW Grudziądz

Spotkanie otwarte w Grudziądzu

1 lipca gościliśmy prezesa prezesa Młodzieży Wszechpolskiej- Ziemowita Przebitkowskiego😎❗ Rozmawialiśmy o tym, jakie wyzwania czekają …