Home / Pomorskie / Obóz MW na Helu – relacja

Obóz MW na Helu – relacja

W dniach 13-16 sierpnia 2009 r. odbył się na Helu ogólnopolski obóz Młodzieży Wszechpolskiej organizowany przez pomorski okręg MW. W tych dniach na Półwyspie Helskim zagościli Wszechpolacy i Wszechpolki z całego kraju, w tym również z Okręgu Podlaskiego.

Obóz zorganizowany został w ośrodku położonym kilkaset metrów od plaży morza bałtyckiego. We czwartek dotarliśmy na miejsce obozu około godziny 21 a pozostały czas wieczoru został wypełniony poprzez zwiedzanie okolicy i długie rozmowy między przybyłymi.

W piątek 14 sierpnia po rannej pobudce i śniadaniu udaliśmy się pobliską plażę. Poranek i południe minęły nam na pływaniu oraz innych rozrywkach. Został również rozegrany mecz piłki nożnej plażowej. Po powrocie do ośrodka wysłuchaliśmy bardzo ciekawego referatu kol. Tomasza Pałasza z MW Gdynia, który przybliżył nam historię Helu głównie w zakresie II wojny światowej. Wiedza ta była szczególnie przydatna podczas nocnych manewrów po bunkrach helskich, pomogła nam bowiem wyobrazić sobie przebieg działań wojennych na tym bardzo ważnym strategicznie terenie. Po nocnych manewrach wszyscy udaliśmy się na plażę, aby tam wspólnie obejrzeć wschód słońca.

Sobota 15 sierpnia minęła pod znakiem części szkoleniowej oraz uczestnictwie we Mszy Św. za Ojczyznę, zorganizowanej w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Dzień Wojska Polskiego. Referat tego dnia wygłosił oficer marynarki Waldemar Rekść, który nakreślił nam znaczenie polskiego morza oraz przemysłu stoczniowego dla gospodarki i politycznej pozycji RP. Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem Hymnu Młodych. Kolejnym prelegentem był kol. Grzegorz Sielatycki, były prezes okręgu pomorskiego MW, który w swoim wystąpieniu opisał nam znaczenie prawidłowego przepływu informacji zarówno w organizacji, jak i poza nią.

Ostatni dzień obozu przebiegł pod znakiem pożegnania między przybyłymi. Jako MW Podlasie wyrażamy ukłony w stronę Pomorskiej MW za zorganizowanie świetnego obozu i wyrażamy nadzieję na powtórzenie tego spotkania za rok.

Czołem Wielkiej Polsce!

Check Also

Gdynia: Wszechpolacy upamiętnili Obrońców Wybrzeża

1 września Wszechpolacy z Gdyni odwiedzili cmentarz Obrońców Wybrzeża na Redłowie, aby uczcić pamięć Żołnierzy …