Home / Wydarzenia / Obchody stulecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Obchody stulecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia 1918r. wybuchło Powstanie Wielkopolskie, które miało na celu wyparcie Niemców z Wielkopolski i przyłączenie jej do odradzającej się Rzeczypospolitej; impulsem do wybuchu walk stał się przyjazd do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, którego powitanie przerodziło się w rozległą manifestację patriotyczną.

Nasi działacze z Wyrzyska z okazji tej rocznicy zapalili znicze pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich przy szkole podstawowej w Wyrzysku, na grobach uczestników Powstania Stefanowi Zawadzkiemu i Franciszkowi Murachowi odmawiając przy tym modlitwie o wieczny spoczynek dla nich. Wszechpolacy z Poznania wraz z kibicami poznańskiego Lecha współtworzyli biało-czerwoną świetlną flagę wzdłuż linii brzegowych rzeki Warty. Nacjonaliści z Piły uczestniczyli w Marszu Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Około 800 Pilan wspólnie
z mieszkańcami Chodzieży, Złotowa Czarnkowa, Budzynia, Wągrowca oraz Trzcianki oddało hołd uczestnikom zwycięskiego zrywu z 1918 roku.

30 Grudnia wspólnie z kibicami Lecha z Wągrowca, Budzynia, Trzcianki, Złotowa oraz Szczecinka wzięliśmy udział w Marszu Szlakiem Powstańczym w Wągrowcu. Inicjatywa ma upamiętniać wymarsz 40 ochotników, których celem było opanowanie pruskiego garnizonu. Rok rocznie w Wągrowcu upamiętnia się to wydarzenie maszerując trasą jaką pokonywali Powstańcy 100 lat temu. Całe wydarzenie miało wyjątkowe okoliczności, na przodzie kroczyli strzelcy z Związku Strzeleckiego oraz harcerze, a tuż za nimi z blaskiem rac kibice, patrioci oraz mieszkańcy miasta nad Nielbą. Serdecznie dziękujemy koleżeństwu z Wągrowca za zaproszenie.

Cześć i Chwała Bohaterom Powstania Wielkopolskiego!

Check Also

Okręg Śląski: Spotkanie opłatkowe ślaskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej

W sobotę (21.12.2019) miało miejsce doroczne spotkanie opłatkowe śląskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej i środowisk narodowych. …