Home / Wydarzenia / Marsz Niepodległości 2018!

Marsz Niepodległości 2018!

Marsz Niepodległości to stałe wydarzenie w kalendarzu każdego polskiego nacjonalisty. 11 listopada, już po raz dziewiąty środowiska narodowe skupione w Stowarzyszeniu Marsz Niepodległości zorganizowały największe tego typu wydarzenie w Polsce. W roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości Marsz Niepodległości okazał się być ogromnym sukcesem frekwencyjnym. Zgromadził bowiem od 250 do 300 tys. osób, co – poza pielgrzymkami Jana Pawła II do Polski – było największym wydarzeniem w Polsce po roku 1989. 

Mimo trwających od miesięcy przygotowań, w ostatnich dniach przed 11 listopada Marsz Niepodległości stanął pod znakiem zapytania, ponieważ urzędująca jeszcze prezydent Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz postanowiła zakazać zgromadzenia. Jednak organizatorzy pewni swoich racji złożyli odwołanie do sądu, który potwierdził legalność i prawo do organizacji Marszu Niepodległości. Zamieszanie z organizacją postanowił także wykorzystać rząd Prawa i Sprawiedliwości, który pomimo szumnych zapowiedzi już 3 lata temu na temat obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, nie zorganizował praktycznie nic. Podjęta próba przejęcia wydarzenia przez organy państwowe spaliła na panewce tylko dzięki nieustępliwej postawie organizatorów ze Stowarzyszenia. Ostatecznie, po  długich i ciężkich negocjacjach ustalono kompromisowe rozwiązanie, zakładające obecność władz państwowych na Marszu, ale w oddzielnej kolumnie, na samym przedzie.  Tym samym Marsz Niepodległości odbył się podobnie jak w latach ubiegłych, gromadząc nieprzebrane tłumy Polaków. Z Ronda Dmowskiego Marsz przeszedł na błonia Stadionu Narodowego, gdzie były okolicznościowe przemówienia, śpiewanie pieśni patriotycznych i religijnych, występ chóru i koncert zespołów ze sceny Rock Against Communizm.

Młodzież Wszechpolska wzorem lat poprzednich postanowiła zaznaczyć swoją obecność w tłumie maszerujących, tworząc wyróżniającą się kolumnę z wieloma transparentami, okrzykami i swoimi barwami. Zapraszamy do zapoznania się z naszą krótką relacją fotograficzną.

 

Check Also

Łódź: 100. rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego

28 czerwca 1919 roku Roman Dmowski jako przedstawiciel narodu polskiego podpisał Traktat Wersalski, który przywrócił …