Home / Wydarzenia / Podkarpacka Szkoła MW

Podkarpacka Szkoła MW

W ostatnią sobotę i niedzielę października podkarpacka Młodzież Wszechpolska miała okazję uczestniczyć dwudniowej szkole. Organizowane szkoły mają na celu podwyższenie poziomu intelektualnego wśród działaczy oraz zintegrowanie środowiska. Sobotni dzień zaczął się zwiedzaniem klasztoru o.o. Bernardynów w Leżajsku wraz z muzeum tuż przy nim prowadzonym przez duchownych. Działaczom został nakreślony zarys historyczny terenów rzeszowskich, historia samego klasztoru oraz biografie świętych. Całości towarzyszyły eksponaty pochodzące z przeszłych wieków. Następnym punktem był referat kolegi viceprezesa organizacji – Piotra Głowackiego, który zawarł w swoim wystąpieniu kwestie pracy nad sobą jako obowiązku każdego Wszechpolaka. Przedstawione zostały punkty dobrej organizacji pracy, wpływu cywilizacyjnego i religijnego na pojęcie rozwijania samego siebie, a także korzenie owego pojęcia w obrębie filozofii. Całość podsumowana została pytaniami, które padały ze strony działaczy.

W godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie z kolegą Krzysztofem Bosakiem, które owocowało w długą dyskusję na temat obecnej sytuacji społeczno politycznej w naszym kraju. Cieszy fakt, iż mieszkańcy Leżajska również stawili się dość liczną grupa na spotkanie. Sobota została zakończona pogawędkami przy herbacie z kombatantka, kol. Kapitan Maria Mirecka Lorys, która wstąpiła w szeregi organizacji w 1937 roku. Niewątpliwie kol. Maria może stanowić wzór dla wielu z nas. Mając ponad 100 lat nie patrzy obojętnie na problemy, które chociażby tycza Polaków za wschodnia granicą. Spotkanie z taką osobą dla wielu młodych osób może być tylko utwierdzające w przekonaniu że warto pracować na rzecz swojej własnej wspólnoty którą jest Naród. Dzień zakończył się integracją wśród przyjezdnych na szkołę. Niedziela rozpoczęta została apelem, na który składał się hymn młodych oraz modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych.

Po śniadaniu wyruszyliśmy na mszę święta w intencji 75 lecia powstania NSZ, która odprawił ks. biskup Michalik. Podczas ceremonii obecny był poczet sztandarowy naszej Organizacji. Potem przenieśliśmy się do sali w której prelekcje miał prof. Kaczmarski na temat polskiego obozu Narodowego oraz polskiego podziemia niepodległościowego z Rzeszowszczyzny. Niedzielne popołudnie zostało zakończone przez wystąpienie kol. Karola Wołka – prezesa ZŻ NSZ. W imieniu okręgu podkarpackiego dziękujemy koleżenstwu z Małopolski za obecność i wspólnie spędzony czas.

Check Also

PODKARPACIE: Zjazd walny Młodzieży Wszechpolskiej Podkarpacie

12 Stycznia 2019 odbył się Zjazd walny Młodzieży Wszechpolskiej Podkarpacie Tego dnia, podczas uroczystego zaprzysiężenia, …