Home / Zagranica / Wszechpolacy na obchodach rocznicy Rewolucji Węgierskiej

Wszechpolacy na obchodach rocznicy Rewolucji Węgierskiej

Wydział Zagraniczny Młodzieży Wszechpolskiej zorganizował wyjazd do Budapesztu, z okazji rocznicy Rewolucji Węgierskiej z 1848 roku. 12-osobowa delegacja wzięła udział w wiecu zorganizowanym przez zaprzyjaźnioną partię Jobbik.

Wszechpolacy godnie zaprezentowali się podczas obchodów. Dobrze oflagowana delegacja spotkała się, zresztą jak zawsze, z bardzo pozytywną reakcją Węgrów. Braterską więź łącząca oba narody, nadaje wzajemnych spotkaniom przyjacielski ton. Po części oficjalnej odbyła się wspólna integracja, która w miłej atmosferze trwała do późnych godzin wieczornych.

Nieodzownym elementem wizyt w Budapeszcie jest zwiedzanie licznych kamienic, którymi usiane jest całe miasto. Głównymi atrakcjami stolicy Węgier są Wzgórze Gellerta, pałac nad Dunajem i oczywiście majestatyczny parlament. Działacze Jobbiku zorganizowali Wszechpolakom zwiedzanie siedziby rządy.

Wydarzenia, które miały miejsce między 1848 a 1849 rokiem, stanowią ważną część historii kraju. Na kanwie ruchów narodowotwórczych w Europie zachodniej, młodzi Węgrzy postanowi powstać przeciw ciemiężącemu ich ojczyźnie Cesarstwu Austriackiemu. Głównym postulatem było powołanie niezależnego rządu i zdjęcie cenzury.

Warto wspomnieć, że dowódcą wojsk węgierskich w czasie rewolucji był Polak- gen. Józef Bem. Dziś Węgrzy uważają go za swojego bohatera narodowego, a w Budapeszcie stoi jego pomnik.

Wyjazdy na Węgry to stały punkt wszechpolskiego szlaku. Wydział Zagraniczny stale zabiega o wzmacnianie stosunków łączących obie organizacje.

Check Also

¡Solidaridad con Pedro! Wszechpolska solidarność z hiszpańskimi nacjonalistami

Młodzież Wszechpolska solidaryzuje się z Pedro Chaparro, wiceprezesem hiszpańskiej Democracia Nacional DN, który został skazany …