Home / Świętokrzyskie / Starachowice: Wszechpolacy oddali hołd pomordowanym w Katyniu

Starachowice: Wszechpolacy oddali hołd pomordowanym w Katyniu

13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Działacze koła starachowickiego oddali cześć pomordowanym na wschodzie, przez modlitwę i złożenie zniczy przy Pomniku Katyńskim w Starachowicach. 

W tym dniu wspominamy naszych bohaterów, Polaków, którzy przelewali krew wierząc w „sumienie świata”, manifestując przed „Bogiem i Historią” wartości, które nie liczą się przy dyplomatycznych stołach, tam gdzie kroi się mapy i wyznacza granice. Po straszliwej masakrze II Wojny Światowej nie mogliśmy nawet opatrzyć naszych narodowych – duchowych i fizycznych ran.
Jedną z takich otwartych ran, pozostaje ciągle sprawa zamordowania polskich jeńców w Związku Sowieckim w 1940 roku.  Rządy sowiecki i hitlerowski oskarżały się nawzajem o popełnienie tej masakry.

Zaangażowanie w sprawę katyńską łamało kariery dyplomatów i wojskowych. Nawet najwyższy międzynarodowy trybunał nabierał wody w usta, gdy w czasie Procesu Norymberskiego padła nazwa „Katyń”. Milczeli lub kłamali o tej zbrodni także nasi „sojusznicy”, czyli przywódcy alianckich mocarstw, dyplomaci i politycy.

Check Also

Rajd po Górach Świętokrzyskich

W dniach 23-24 lipca bieżącego roku kilku działaczy Młodzieży Wszechpolskiej wybrało się na pieszą wędrówkę po Górach Świętokrzyskich. Trasa wiodła po najwyższym paśmie tego masywu górskiego, ze Świętej Katarzyny do Nowej Słupi. Organizatorem rajdu był okręg świętokrzyski MW. 4