Home / Zagranica / Wszechpolacy odbyli wyjazd na Słowację. Spotkali się z partią Mariana Kotleby

Wszechpolacy odbyli wyjazd na Słowację. Spotkali się z partią Mariana Kotleby

Kilku działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, w tym przedstawiciele Wydziału Zagranicznego MW, udali się w połowie marca na Słowację i Węgry. W trakcie wizyty u naszych południowych sąsiadów, Wszechpolacy spotkali się z samym Marianem Kotlebą – liderem partii „Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko” (Kotleba – Partia Ludowa Nasza Słowacja).

Spotkanie z przewodniczącym partii Marianem Kotlebą przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Lider słowackich narodowców, jednocześnie żupan (odpowiednik wojewody) Kraju Bańskobystrzyckiego przyjął delegację w swoim biurze i wręczył podarunki. Słowaccy narodowcy z dumą podkreślili, że jest to jeden z niewielu urzędów na Słowacji, gdzie nie powiewa flaga Unii Europejskiej. Kotleba opowiedział Wszechpolakom o swoim ugrupowaniu i jego działalności. Następnie omówiona została kwestia współpracy narodów środkowoeuropejskich oraz kryzysu wartości chrześcijańskich w Europie. Kotleba wyraził nadzieję, że z Bożą pomocą uda się ocalić nasze ojczyzny.

Słowaccy narodowcy bardzo życzliwie ugościli delegację Wszechpolaków, włączając w to atrakcje turystyczne. Towarzyszyli podczas odwiedzin Popradu, Bańskiej Bystrzycy oraz Rużomberku – mieście działalności ks. Andreja Hlinki, słowackiego bohatera narodowego, który uważany jest za ojca narodu słowackiego. Wszechpolacy odwiedzili również miejsce jego narodzin, gdzie zostali bardzo dobrze przyjęci. Mieli też okazję podróżować autokarem zakupionym przez partię, który przez polską delegację został określony mianem „Kotlebobusu”.

Ugrupowanie Kotleby jest partią reprezentowaną w Parlamencie Słowacji i cieszy się rosnącym poparciem. Działacze określają się jako nacjonaliści, jednocześnie podkreślają, iż nie są formacją szowinistyczną i pragną lepszej przyszłości dla wszystkich narodów Europy. W przeciwieństwie do populistycznej Słowackiej Partii Narodowej nie wzywają do nienawiści wobec mniejszości węgierskiej, część słowackich Węgrów ma również popierać partię Kotleby. Wpływ na to ma m.in. problem ze społecznością cygańską, który odczuwany jest zarówno przez Słowaków, jak i Węgrów. Jest to temat częstokroć podejmowany przez formację słowackich narodowców.

Ich dyskurs jest eurosceptyczny oraz antyliberalny, krytykują zwłaszcza obecność Słowacji w Unii Europejskiej oraz strefie Euro. Przypomnijmy, że po wejściu Słowacji do strefy Euro nastąpiła ogromna podwyżka cen (choć płace pozostały w zasadzie na tym samym poziomie). Popierają  współpracę krajów Europy Środkowej, zwłaszcza narodów słowiańskich, opowiadają się za obroną tradycyjnego modelu rodziny oraz wartości chrześcijańskich.

To kolejny etap rozwijania relacji pomiędzy polskimi a słowackimi narodowcami. Działacze L’SNS byli już w Warszawie na Marszu Niepodległości, gościli również na szkole zimowej Młodzieży Wszechpolskiej. Liczymy, że wspólnymi siłami zbudujemy lepszą Europę Środkową, a nasze narody będą żyć w przyjaźni.

 

 


Check Also

Apel Młodzieży Wszechpolskiej do nacjonalistów Europy

Drodzy europejscy przyjaciele, 19 grudnia 2016 roku to kolejny smutny dzień w historii Europy. Symbolizuje …