Home / Świętokrzyskie / Skarżysko-Kamienna: 77 rocznica masowego mordu na Polakach

Skarżysko-Kamienna: 77 rocznica masowego mordu na Polakach

W niedzielę, 12 lutego działacze Młodzieży Wszechpolskiej ze Starachowic wzięli udział w uroczystościach 77. rocznicy zbrodni niemieckiej w Skarżysku – Kamiennej, gdzie rozstrzelano 360 Polaków.

W styczniu i lutym 1940 roku okupanci aresztowali ponad 400 mieszkańców miasta. Pretekstem było rozbicie organizacji konspiracyjnej Związek Orła Białego, która działała w regionie. Masowe mordy w lesie Bór (obecnie dzielnica Skarżyska) miały miejsce w dniach 12-14 lutego. Ofiarą padli przedstawiciele miejscowej inteligencji, nauczyciele, harcerze, konspiratorzy, ale także Franciszkanie z miejscowego klasztoru.

Po Mszy Świętej odprawionej w miejscowej parafii, uczestnicy obchodów udali się przed zbiorową mogiłę, gdzie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, a poszczególne delegacje złożyły wiązanki i zapaliły znicze. Wieczna pamięć pomordowanym.

zdjęcia: skarzysko24.pl

Check Also

Rajd po Górach Świętokrzyskich

W dniach 23-24 lipca bieżącego roku kilku działaczy Młodzieży Wszechpolskiej wybrało się na pieszą wędrówkę po Górach Świętokrzyskich. Trasa wiodła po najwyższym paśmie tego masywu górskiego, ze Świętej Katarzyny do Nowej Słupi. Organizatorem rajdu był okręg świętokrzyski MW. 4