Home / Kujawsko-Pomorskie / Bydgoszcz: Wszechpolacy przeciwko obrazoburczej “sztuce” w Teatrze Polskim

Bydgoszcz: Wszechpolacy przeciwko obrazoburczej “sztuce” w Teatrze Polskim

W sobotę 1 października o 9:00 rano odbyła się konferencja prasowa pod Teatrem Polskim odnośnie obrazoburczej “sztuki” teatralnej pt. „Naše nasilje, vaše nasilje” autorstwa chorwackiego reżysera Olivera Frljića, którą wystawiono w ramach “Festiwalu prapremier. Bydgoscy Wszechpolacy podkreślali na niej, że na deskach teatru doszło do bluźnierstwa i zbezczeszczenia polskiej flagi.

bydgoszcz

Zasłanianie się błędną interpretacją, wolnością artystyczną czy po prostu nieznajomością scenariusza przez dyrektora teatru i ratusz jest niepoważne. Domagamy się, aby dyrektor teatru ustąpił ze stanowiska. W piątek złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie. Między innymi w tej sprawie napisaliśmy list do prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Cytując:

„Na deskach Teatru Polskiego doszło do bluźnierstwa i zbezczeszczenia polskich symboli narodowych. Nie bez powodu zatem do Prokuratury Rejonowej Północ w Bydgoszczy, złożono liczne zawiadomienia z tytułu podejrzenia złamania przepisów art. 137 kodeksu karnego.”

Dodatkowo:

„(…) zaistniały incydent grozi utratą dotacji zewnętrznych. Taka groźba padła już z ust przedstawiciela Zarządu Województwa, nie można wykluczać również, na radykalne kroki zdecyduje się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa. (…) W związku z powyższym wnioskujemy:
1.O wprowadzenie mechanizmów skutecznej kontroli nad działalnością merytoryczną Teatru Polskiego. 2.Wyciągnięcie konsekwencji wobec dyrekcji Teatru Polskiego, w związku z podejrzeniem działania na szkodę miejskiej jednostki kultury.”

W liście także poruszyliśmy sprawę projektu finansowania zabiegu In Vitro z budżetu Bydgoszczy- rada miasta będzie głosować nad przyjęciem tego projektu ostatecznie w drugiej połowie października. Pełna treść listu w komentarzu.

Pełna treść listu >TUTAJ<

Check Also

Przekazanie darów dla rodaków na kresach

W ubiegły piątek bydgoscy Wszechpolacy przekazali pierwszą paczkę darów w ramach pomocy dla naszych rodaków …