Home / Małopolskie / Młodzież Wszechpolska zaprezentowała sztukę nowoczesną

Młodzież Wszechpolska zaprezentowała sztukę nowoczesną

Tarnowscy wszechpolacy przerwali spotkanie z ”artystką” wulgarnie obrażającą religię w swoich pracach.

z19870030Q

W niedzielę, w Pałacyku Strzeleckim, miało miejsce spotkanie z Klementyną Stępniewską, autorką bluźnierczej wystawy pt. “Kato”. W budynku nasi działacze pojedynczo zjawiali się od godziny 14:00, by zobaczyć jak wygląda wystawa i co skłoniło autorkę, do takiej kontrowersji. Widok był wyjątkowo odrażający… Cała wystawa składała się z przedstawienia 4 scen. Pierwsza z nich, to ukrzyżowana naga autorka, z przypiętą brodą. Według artystki podobno miało to symbolizować jej utożsamienie się z Chrystusem. Na ścianach bocznych wisiały zbezczeszczone wizerunki św. Agaty i św. Katarzyny. Pierwsza z nich miała poucinane kończyny, a jej nagie ciało było pobrudzone krwią. Druga leżała naga w koronie cierniowej, a jej dłoń znajdowała się w kroczu(według autorów nie był to wcale akt masturbacji…). Ostatnim z obrazów była karykatura piety. Autorka w niebieskim szlafroku i szpilkach trzymała na kolanach „Jezusa” w stroju boksera. Całość dopełniał mrok czarnych ścian, a jedynym oświetleniem było światło z projektora przedstawiające „Pietę”.

Ciężko powiedzieć, czy bardziej oburzające były same wizerunki, czy też prymitywne ich tłumaczenie, rozdawane w formie ulotek przed wejściem. W każdym razie, nie byliśmy w stanie przejść obojętni wobec karygodnej wystawy. Na spotkanie autorskie udało się ok. 20 naszych działaczy, w tym kilku sympatyków i 2 osobowe wsparcie od kolegów z Dębickiego koła. Samo spotkanie nie trwało zbyt długo, choć planowaliśmy inaczej, to emocje nie pozwoliły słuchać autorki dłużej niż kilka sekund. Sabotaż tego wydarzenia polegał na zagłuszaniu przez nas autorki narodowymi i katolickimi okrzykami takimi jak: „Kościół Walczący”, „Nie tęczowa, nie laicka, tylko Polska katolicka!”, „Jak Sobieski z Osmańcami, tak my dzisiaj z bluźniercami”, „Tarnów w walce z bluźniercami!”. Całość oprawiliśmy transparentem z hasłem „Polska katolicka, albo żadna” przygotowanym przez kolegów z Narodowego Tarnowa. Artystce przekazaliśmy, że skoro ona spróbowała złamać schemat naszej religii poprzez bezczeszczenie wizerunków, które są dla nas ważne, to my przełamiemy schemat jej spotkania autorskiego. Niestety, okazało się, że organizatorzy nie są wrażliwi na prawdziwą sztukę. Nasz atak na kilka razy większą lewicową sympatyków okazał się wyjątkowo skuteczny. Spotkanie natychmiast zostało przerwane, część sympatyków autorki zareagowała agresją i próbowała odebrać nam transparent, jednak poradziliśmy sobie bez użycia większej przemocy. Po około 15 minutach widownia zaczęła się rozchodzić, w pewnym momencie zrobiło się wyjątkowo pusto w tej Sali, a organizatorzy próbowali przekonać nas do wyjścia tym, że udało się nam już zniszczyć im spotkanie. Jednak nasze stanowisko było jasne, nie chcieliśmy tam już widzieć ani jednego sympatyka, bluźnierczych wizerunków! Policja wyprowadziła nas z budynku po niespełna godzinie. Spotkanie w prawdzie odbyło się, ale w wyjątkowo niskiej frekwencji. Nasi działacze dalej pikietowali przed budynkiem, aż do zakończenia spotkania.

Liczymy, że nasze działanie zmusi do refleksji BWA w Tarnowie i zastanowią się, zanim następny raz zorganizują podobną wystawę.

Check Also

Kraków: Wszechpolacy na grobach żołnierzy i działaczy narodowych

Mamy za sobą dwa pełne zadumy dni. Odwiedziliśmy groby Bohaterów i działaczy narodowych na Cmentarzu …