Home / Wydarzenia / Szkoła Letnia Młodzieży Wszechpolskiej 2009

Szkoła Letnia Młodzieży Wszechpolskiej 2009

W dniach 31.07 – 2.08 w Warszawie odbyła się Szkoła Letnia Młodzieży Wszechpolskiej. Pomału staje się ona tradycyjnym punktem w kalendarzu każdego ambitnego młodego narodowca…

ponieważ była to już druga edycja tej formacyjnej imprezy zainicjowanej przez działaczy warszawskiego koła MW.
Już na pierwszy rzut oka można było spodziewać się, że nie będzie to stracony czas. Takie nazwiska jak prof. Wiesław Chrzanowski, dr hab. Adam Wielomski, prof. Andrzej Kaźmierczak, Krzysztof Bosak, Stanisław Michalkiewicz czy Janusz Korwin – Mikke oraz wiele innych znamienitych osobistości dawały pewność kandydatom do uczestnictwa, że Szkoła będzie stała na bardzo wysokim poziomie. I taka też była, czterdziestoosobowa wyselekcjonowana grupa osób, w której było 5 Kolegów z Okręgu Podlaskiego, ale również wiele osób spoza MW, nie mogła się nudzić.

Wykłady w pierwszym dniu Szkoły były poświęcone idei narodowej oraz patriotyzmu w polityce, o czym to mówił nam prof. Mieczysław Ryba. Po serii wykładów znamienitych osobistości dzień zakończyliśmy wspólnym oglądaniem filmu “Przesłuchanie”, po którym nastąpił czas na dyskusję. Charakter filmu nie dawał pola do szybkiej wymiany zdań, albowiem jego wymowa oraz przesłanie nie mogły być z oczywistych względów jakoś skrajnie rozumiane.

Drugi dzień był poświęcony tradycji katolickiej, w tym wypadku o jej znaczeniu dla formacji duchowej młodzieży mówił ks. Grzegorz Śniadoch, kryzysowi oraz położeniu szeroko rozumianej prawicy z jego perspektywy. Nie mogło oczywiście zabraknąć w tym dniu czasu dla kilku słów o Powstaniu Warszawskim, którego 65. rocznicę obchodziliśmy. Nie ograniczyliśmy się tylko do słów. Godzinę “W” udało się nam przeżywać wspólnie z zebranymi kombatantami, mieszkańcami Warszawy oraz ludźmi przybyłymi z całego świata na Cmentarzu Powązkowskim, miejscu spoczynku polskich patriotów, którzy oddali swe życie w walce o wolną i Wielką Polskę. Pojawiliśmy się tam ze szturmówkami (trójkątne zielone flagi z Mieczykiem Chrobrego) – i nie pozostaliśmy niezauważeni! Dzięki temu sami do nas podeszli syn Henryka Rossmana oraz Maria Mirecka, siostra Leona, która mimo sędziwego już wieku, po wizycie na cmentarzu z radością skorzystała z zaproszenia i opowiadała nam o przedwojennej działalności w Młodzieży Wszechpolskiej we Lwowie, Powstaniu Warszawskim oraz między innymi sytuacji Kościoła Katolickiego na Ukrainie. Ten dzień również zakończyliśmy filmem, tym razem jego tytuł brzmiał “Fala” i był swoistym filmowym przykładem jak i dziś atrakcyjnym ustrojem dla Niemca jest nazizm czy szeroko rozumiany totalitaryzm. Polecam dla każdego!

Niedzielę rozpoczęliśmy Mszą Świętą trydencką w kościele św. Benona. Następnie wysłuchaliśmy bardzo ciekawego wykładu Krzysztofa Bosaka na temat prawicy integralnej, po którym nastąpiła bardzo burzliwa, ale rzeczowa i ciekawa dyskusja. Tegoroczna Szkoła Letnia zakończyła się miniszkoleniem na temat funkcjonowania organizacji pozarządowych. Z takim bagażem wiedzy i nowych znajomości oraz… okazjonalną koszulką i masą materiałów wyjechaliśmy do swoich domów, każdy z pomnożoną porcją zapału i entuzjazmu na kolejny rok walki o Wielką Polskę!

Check Also

Świętokrzyskie: Wszechpolacy pamiętają o Wyklętych

W piątek 1 marca , w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych aktywiści Okręgu Świętokrzyskiego Młodzieży …